Ani sa mi nechce veriť čo sa vôbec môže v kozmetike nachádzať a spôsobiť zdravotné problémy. Neprikladala som tomu význam a neverila som, že by tam výrobcovia mohli použiť až škodlivé prísady. Veď kozmetika má pomáhať a dokonca až liečiť pokožku.
Dlhé roky som bola poradkyňou katalógovej kozmetiky v MLM systéme. Tam nás učili aká je úžasná a akú dokonalú pleť z nej budeme mať. Zo začiatku to tak vyzeralo, ale rokmi používania mi spôsobila zdravotné problémy. Keď som začala, vtedy sa ešte prírodná kozmetika až tak nevyrábala a tú čo predávali v drogériách bola ešte horšia ako tá katalógová. Ale našťastie sa to už mení a je veľa výrobcov aj slovenských a českých, ktorí vyrábajú úžasnú prírodnú kozmetiku.
Uvediem pár príkladov z mojich skúseností:
Oči: rozdráždené – stále ma štípali, slzili, bez každodenného používania očných kvapiek som ani nedokázala fungovať. Bolo to spôsobené zložkou imidazolydinil urea. Táto látka sa kľudne používa v odličovačoch očí, očných krémoch, pleťových krémoch. Ako zázrakom a po rokoch problémy prestali, keď sa mi minul tento odličovač a len narýchlo som si kúpila bio, kde sa takéto zložky nenachádzali. Žiadne slzenie a fungovala som bez očných kvapiek.
Pokožka: suchá, šupinatá, podráždená – spôsobili to tenzidy Sodium Laureth Sulfate SLES. Nachádza sa v sprchových géloch, šampónoch, odličovačoch, aj v géloch na intímnu hygienu. A tenzid Sodium Lauryl Sulfate SLS je ešte dráždivejší, to sa mi pokožka už až moc šúpala. Tieto látky sa používali priemyselne na umývanie motorov a potom to výrobcovia začali používať ako lacnú surovinu do kozmetiky, lebo dobre penia a až príliš odmasťujú a narušujú pokožku.
Pleť: vyrážky, akné aj po 30-ke – odličovače s tenzidmi SLS, SLES, imidazolydinil urea a pleťové krémy s parabénmi a imidazolydinil urea – kotail na pokožku. vtedy som to nepripisovala kozmetike. Brala som to, že mám takú pleť. A keď som vyskúšala prírodný krém a odličovač bez takýchto látok, tak sa mi pleť upravila.
Takže odporúčanie za mňa: už určite budem používať len prírodnú kozmetiku, pozerať zloženie výrobkov. Vyberať si čo na seba dávame a za čo platíme. Tak škodlivosť syntetických a nevhodných látok, nie je mýtus, ale fakt.